Kā pareizi kopt peonijas?

Ja jūs esat iegādājušies jaunu, skaistu peoniju krūmu, tad jums vajadzētu zināt, kā to pareizi iestādīt un kopt.

Pirmām kārtām, jums ir nepieciešams sagatavot augsni, un izrakt bedri. 2/3 no bedres vajag aizpildīt ar barojošo maisījumu, bet augu iestādīt atlikušajā 1/3 zemes, kurai nav pievienots klāt nekāds mēslojums vai lainaa heti tilille.

Mēs jums stāstām par to tāpēc, lai apgāztu mītu, ka peonijas, pirmajos divos dzīves gados nevajag mēslot, tāpēc, ka tām pietiek barības vielu, kuras tika ieliktas stādīšanas laikā.

Peonijām obligāti ir vajadzīgs mēslojums, sākot jau ar pirmo dzīves gadu, tāpēc, ka nogrieztajās saknēs ir ļoti mazas rezerves barības vielu, bet jaunās rezerves vēl tikai veidojas un nav sasniegušas barības vielas, kuras atrodas dobē. Vislabākais laiks peoniju mēslošanai ir no pirmā asnu parādīšanās brīža līdz jūnija beigām.

Peoniju mēslošanai var izmantot minerālmēslojumu, kuru pirms tam vajag izšķaidīt ūdenī.

Stādot peonijas, ļoti svarīgi ir ievērot stādīšanas dziļumu. Attālumam no augšējā pumpura līdz zemei virspusei ir jābūt 3 – 7 centimetriem, atkarībā no augsnes veida. Ja augsne ir ļoti smaga, tad 3 – 4 cm, ja viegla – 5 – 7 cm. Šo attālumu vajag pārbaudīt katru gadu.

Tas ir nepieciešams tāpēc, ka peoniju saknēm, tieši tāpat, kā daudzu citu daudzgadīgo augu saknēm, ir tendence augt uz augšu, turklāt, ravēšanas un irdināšanas laikā, zeme var tikt nogrābta no pumpuriem un tie, burtiski pēc viena vai diviem gadiem var nonākt virspusē.

Tāpēc, apberšana, līdz vajadzīgajam augstumam, ir ļoti svarīga, it īpaši rudenī. Virspusē nonākušie pumpuri cietīs gan no sala, gan no karstuma, augs paliks aizvien vājāks un sāks slikti ziedēt. Un otrādi, augi, kuri ir iestādīti pārāk dziļi, skaisti augs un zaļos, bet nekad neziedēs.

Peoniju krūmus obligāti vajag apravēt, zemi uzirdināt, sausā laikā – apliet. Divas reizes, pēc auga ziedēšanas, tas ir jādara ar fosforu un kāliju, lai nostiprinātu auga audus.

Beidzot, jūsu rūpīgi koptais un lolotais augs ir uzziedējis un jums tik ļoti gribas noplūkt skaistos , aromātiskos ziedus un ievietot tos vāzē. Bet vai jūs nenodarīsiet pāri augam?

Pret auga veģetatīvo masu, vajag izturēties ļoti saudzīgi, tāpēc, ka katra kāta pamatnē, veidojas vismaz daži jaunie pumpuri un kulutusluotto heti, kuri ir ļoti nepieciešami labai un spēcīgai auga attīstībai, kā arī bagātai ziedēšanai turpmākajos gados.

No katra peoniju krūma jūs varat nogriezt ne vairāk pa r 1/3 ziedu, bet jums obligāti ir jāatstāj uz nogrieztā kātā 1 – 2 apakšējās lapas.

Lai peonijas neslimotu, nedrīkst pieļaut, lai auga ziedlapiņas nokļūst uz auga lapām, it īpaši mitrā laikā, tāpēc, ka zem ziedlapiņām, uz auga lapām uzreiz sāks veidoties pelēkā puve – slimība, kura peonijām ir ļoti bīstama.

Pirms ziemas, visas augas daļas, nogriež līdz ar zemi, bet dara to, tikai pēc pirmajām salnām, jo pārāk agra auga apgriešana, nodara tam lielu ļaunumu.